top of page
pexels-karolina-grabowska-5841086.jpg

Hej,

w Polsce nadal musimy walczyć o prawo do decydowania o własnym ciele. Mimo że aborcja jest podstawowym prawem reprodukcyjnym, wiele z nas zmuszonych jest do szukania pomocy za granicą, w krajach, gdzie dostęp do aborcji jest łatwiejszy i nieobarczony tak wieloma ograniczeniami. To absurdalna rzeczywistość, w której musimy pokonywać setki kilometrów, aby otrzymać opiekę, która powinna być dostępna na miejscu – w Polsce. Te podróże nie tylko wiążą się z kosztami finansowymi i emocjonalnymi, ale także narażają nas na stres i ryzyko. Każdego dnia kolektywy takie jak nasz walczą o to, by zapewnić wsparcie tym, które go potrzebują, i żeby zmienić system, który zamiast chronić, często ogranicza nasze prawa.

O Nas

Jesteśmy intersekcjonalnym feministycznym kolektywem. To oznacza, że rozumiemy, jak różne formy opresji – na tle płci, rasy, orientacji seksualnej czy klasy społecznej – przenikają się i wzajemnie wzmacniają. Mamy różne historie i jesteśmy w różnym wieku, ale łączy nas jedno: przekonanie, że każda osoba w ciąży powinna mieć prawo do samostanowienia. Dlatego pomagamy każdemu, niezależnie od poglądów i przekonań. Naszym celem jest dekryminalizacja aborcji na każdym etapie ciąży.

 

Jesteśmy osobami otwartymi na wasze opinie. Naszym celem jest ciągły rozwój, dlatego z chęcią przyjmujemy wszelkie uwagi na temat naszej działalności. Chętnie wysłuchamy Twojej rady na temat tego, co możemy zrobić, aby lepiej pomagać.

 

Istniejemy od 2014 roku i nieustannie się zmieniamy. Czasem jest nas garstka i urabiamy się po pachy, a czasem tworzymy większą grupę i możemy sobie pozwolić na chwilę oddechu. Niezależnie od tego, ile nas jest, zawsze balansujemy między zawodową pracą, studiami, życiem prywatnym a aktywizmem. Zaangażowanie w kolektywie jest często intensywne i wielowątkowe: to nie tylko organizacja aborcji, nierzadko pod dużą presją czasu, ale przede wszystkim ludzie, ich emocje i historie. 

 

Każdego dnia uczymy się od siebie nawzajem, czerpiąc siłę z solidarności i wzajemnego wsparcia. Od czasu do czasu organizujemy wspólne wyjazdy, domówki i zarówno aborcyjne, jak i nieaborcyjne pogaduchy, bo wszyscy potrzebujemy momentów wytchnienia i normalności.

 

Wspieramy i otaczamy szacunkiem nie tylko zupełnie nieznane nam osoby w potrzebie, ale też siebie nawzajem. To właśnie siostrzeństwo jest naszym najważniejszym spoiwem.

​​

Co robimy?

Dostęp do aborcji: Naszym głównym celem jest zapewnienie dostępu do aborcji metodą próżniową lub farmakologiczną osobom mieszkającym w Polsce oraz polskojęzycznym osobom mieszkającym w Niemczech. W miarę naszych możliwości pomagamy również innym osobom, które potrzebują wsparcia w dostępie do aborcji.

Dostęp do informacji: Wspólnie z innymi grupami posiadamy szeroką wiedzę o dostępie do aborcji w Europie i poza nią. Dzielimy się nią z każdą osobą, która się do nas zwróci.

 

Wsparcie: Zarówno osoby z naszej grupy jak i współpracujące z nami wolontariuszki i wolontariusze pomagają w całym procesie. Zapewniamy wsparcie emocjonalne, towarzyszymy w klinice, tłumaczymy, znajdujemy nocleg.

 

Inne zabiegi: Pomagamy również osobom, które potrzebują sterylizacji lub spirali antykoncepcyjnej.

Ciocia Basia w Podcastach

bottom of page